Header Image

Yargı Reform Paketi Adliye Çalışanlarını Üzdü

Yargı Reform Paketi Adliye Çalışanlarını Üzdü

30 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan Yargı Reformu Taslağında Adalet Bakanlığında Memur, Zabıt Katibi olarak çalışanların kurum içi görevde yükselme yoluyla elde edebildiği tek kariyer umudu olan Yazı İşleri Müdürlüğü sınavının kaldırılması öngörülmektedir.
Reform paketinde Yazı İşleri Müdürlüğünün kariyer meslek olarak yapılandırılması, Yazı İşleri Müdürlüğünün Görevde Yükselme usulü ile değil hukuk eğitimi almış kişilerin sınava girebileceği bir kariyer haline dönüştürüleceği ifade edilmiştir.
Yapılması düşünülen düzenleme ile Adliyelerde mesleki tecrübeye sahip, birikimleri olan, dosyaların tozunu yutan çalışanların emekleri göz ardı edilmiş, çalışma barışı ve iş huzuru zedelenmiştir.
Mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine Yazı İşleri Müdürü atanması reform değildir. Yargı reformu sürecinde çalışanları mesleğine dair umutsuzluğa sürükleyen onlara bir kariyer vaat etmeyen bu çalışmanın sendikaların da görüşü alınarak yeniden ele alınması gerekmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Murat BEDİR
YURT – Büro Sen
Genel Başkanı

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir